Updated turkish.inc

General talk about translations & I18n (Internationalization)

Updated turkish.inc

Postby wolfhawke » 11:59am, Wed 28 Jan, 2009

Hey, there!

I'm muddling my way through making phplist work in Turkish. I have (for my own purposes) gone through and corrected turkish.inc. It was missing a whole bunch of fields that were probably added when phplist was last updated. (I'm using version 2.10.8)

For those who are interested, there is a discussion going on as to whether to use "original" Turkish computer terminology or imported terminology. For example, the word eMail can be written either as ePosta (original) or as eMail (imported). I personally prefer the original Turkish terminology and have rewritten turkish.inc to reflect that. If anyone feels differently, feel free to fiddle with what I did.

------------------------------------------------------

Selamlar,

phplist'i Türkçe'ye uyarlamaya çalışırken turkish.inc dosyasını düzeltme ihtiyacında bulundum. Ayrıca phplist'in yeni sürümlerinde bulunan birtakım değişkenler phplist 2.10.8 paketindeki turkish.inc'te eksik idi.

Bildiğiniz gibi şu aralar bilgisayar dünyasında Öztürkçe ve başka dillerden gelmiş terimler kullanışı hakkında bir tartışma var. Şahsen Öztürkçe terimlerin yanındanım. Bundan dolayı benim tarafımdan düzeltimiş turkish.inc metinde Öztürkçe terimleri (mesela ePosta) bulacaksınız. Eğer bunlardan hoşlanmazsanız, benim çevirilerimi düzeltebilirsiniz.
Attachments
turkish_inc_new.zip
Updated turkish.inc is included in the ZIP file. | Güncellenmiş turkish.inc ZIP dosyasında bulunur
(3.32 KiB) Downloaded 451 times
wolfhawke
phpLister

Re: Updated turkish.inc

Postby H2B2 » 7:28pm, Tue 15 Dec, 2009

Thanks for your contribution!

The attached file (turkish_utf8.zip) is the UTF-8 encoded version of wolfhawke's translation of turkish.inc
Attachments
turkish_utf8.zip
turkish_utf8.inc (with UTF-8 encoding)
(3.29 KiB) Downloaded 453 times
H2B2
Moderator

Return to Translators & Internationalization